Вівторок, 20.11.2018, 22:40
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » Статті » Статті

Як робити добрі діла? Православне розуміння

Чим може активно зайнятися неофіт? Крім відвідин церкви, домашнього молитовного правила, читання Євангелія та іншої православної літератури, у нього лишається тільки одна Богоугодна справа – робити добрі діла.

Що ж розуміти під добрими ділами?

Чи є добрим ділом благодійність? Чи зробиш ти добре діло, купивши п’яниці пляшку? Чи подавати жебракам, які наводнили міста, якщо точно знаєш, що вони заробляють більше за тебе? Чи зробив ти добре діло, віддавши непотрібну тобі стару одежу? Це зовсім не прості запитання. Спробуймо розібратися.

Сам Спаситель казав, що добрі справи – це ті скарби, які ми зможемо взяти з собою у вічність. І вони нам дуже знадобляться на Страшному Суді, де буде відбуватися остаточне вирішення нашої вічної долі. Але Христос прямо попереджає:

«Стережіться виставляти свою милостиню перед людьми з тим, щоб вони бачили вас: інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного.

Отож, коли чиниш милостиню, не сурми перед собою, як роблять лицеміри, щоб хвалили їх люди. Істинно кажу вам: вони мають вже нагороду свою.

У тебе ж, коли твориш милостиню, нехай ліва рука твоя не знає, що робить права.

Щоб милостиня твоя була в таємниці, і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно».

(Євангеліє від Матвія, розділ 6, вірші 1,2,3,4)

Цього цілком достатньо, щоб зрозуміти суть питання – який результат ти хочеш отримати, роблячи добру справу. Якщо хочеш слави людської – потрапити в телевізор або пресу – займайся благодійністю, за це навіть податки зменшують. Але не обманюй себе, свою нагороду ти вже отримуєш в цьому світі. Рятуючи п’яницю від абстинентного синдрому, налий йому, це, безумовно, не злий вчинок, але не можна розраховувати на користь від такої справи для своєї душі. Жебракові, з одного боку, не можна не подати, тому що порушиш сказане Христом: «Хто просить у тебе – дай», але пам’ятай, що тебе при цьому бачив сам жебрак і багато інших людей, так що на нагороду розраховувати не доводиться, і пишатися особливо нічим – ти просто виконав християнський обов’язок.

Як же робити добрі справи, які підуть на користь твоїй душі? Давайте поглянемо, як робили добрі справи великі святі, наприклад улюблений усім християнським світом Миколай-угодник, відомий також як Микола Чудотворець Мир Лікійських.

Будучи простим священиком у місті Патри в Лікії (Мала Азія), майбутній святий Миколай дізнався про наміри одного з мешканців цього ж міста. Ім’я цього чоловіка історія не зберегла, але відомо, що він був розорений багач, який мав трьох дочок-красунь. Щоб покращити свої справи, цей чоловік наважився влаштувати у себе в будинку дім розпусти і торгувати красою своїх доньок. Миколай вночі, цілком таємно, кинув у вікно будинку колишнього багатія мішечок із золотом. На ранок, виявивши багатство, недостойний засоромився своїх намірів, подякував Богові за порятунок себе від страшного гріха, а своїх дочок від ганьби, і видав старшу доньку заміж. Миколай же, переконавшись, що гроші були вжиті правильно, повторив нічні походи ще двічі, чим і врятував усіх трьох дівчат і їх морально нестійкого батька.

В Україні здавна добрими справами вважалися:

1. Нагодувати голодного.

2. Відвідати та допомогти хворому.

3. Зібрати передачу в’язням.

4. Поховати померлого, в якого немає родичів.

Всі вони зберегла актуальність і понині.

Давайте погляньмо, як можна здійснити ці добрі справи в сучасних умовах, дотримуючись умов анонімності.

1. Нагодувати голодного.

Голодні у нас, дякувати Богу, на вулицях не валяються, але людей, яких втішить безкоштовне харчування достатньо. Це й пенсіонери, і бомжі, і безпритульні діти. Якщо ви збираєтесь витратити на цю добру справу не дуже велику суму, то просто купіть продукти і роздайте їх цільовій групі, надівши, скажімо, костюм клоуна, або Діда-Мороза, щоб лишитися невпізнаним. Якщо ваші статки дають змогу вчинити ширшу акцію, проплатіть безкоштовні обіди для цільової групи в якійсь кав’ярні середнього рівня. А на переговори з адміністрацією громадського харчування відправте свого менеджера.

2. Відвідати та допомогти хворому.

Тепер у багатьох лікарнях подвизаються черниці й послушниці монастирів. У них можна дізнатися, хто з хворих більше за інших потребує допомоги, кого не відвідують родичі і так далі. Якщо немає черниць, то цю інформацію можна делікатно дізнатися у санітарів чи медсестер. Ніхто не казава, що робити добро просто! Але не треба бути супершпигуном, щоб роздобути цю інформацію. А, діставши її, діяти за обставинами. Якщо хворий православний і перебуває в дуже поганому стані, можна заплатити священику з сусідньої парафії, щоб висповідав і причастив його. Можна заплатити медсестрам і нянькам за хороший догляд, через них і організувати додаткове харчування під виглядом гуманітарної допомоги. Та хіба мало варіантів.

3. Зібрати передачу в’язням.

Це справа найбільш клопітка. Ніхто вас у в’язницю не пустить, і інформації не дасть. Та й передачу не приймуть не від родичів. Але вихід є. Нині при кожній в’язниці є прикріплений священик. Дізнатися його ім’я і парафію можна в тих, хто приймає посилки, або в охоронців. Потрібно прийти до цього священика на службу в його храм, відстояти літургію, потім познайомитися з ним ближче і повідомити своє прохання. Швидше за все, він з радістю погодиться. Потім просто купити продукти (священик скаже які) і передати йому. Повна анонімність. Що станеться потім з вашої посилкою, буде вже на совісті священика.

4. Поховати померлого, у якого немає родичів.

Такі померлі скупчуються в будь-якому морзі, їх раз на півроку ховають за державний кошт. Справа, звісно, вельми похмура, але цілком можлива. Якщо у вас на душі тяжкий гріх, то, може, за таку добру справу багато проститься.

Роблячи добрі діла, не можна розраховувати на вдячність, або на відповідне добре діло. Це буде вже не безкорисливе добре діло, а давання в борг, або бартер.

Навіть дотримуючись анонімності, приготуйтеся до неприємностей, вас затримає міліція, або жадібна дружина влаштує вам блискучий скандал, або бомжі поб’ють вас і пограбують. Подякуєте Богові за ці випробування, вони свідчать про те, що ваше добре діло записане в книгу на небесах. Адже ці неприємності влаштував вам лукавий, який ненавидить добро і тих, хто вміє його робити.

Категорія: Статті | Додав: Katsuba (23.11.2010)
Переглядів: 2155 | Теги: УАПЦ, В миру, православіє, Богослів'я, пристрасті | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Логін:
Пароль:
Категорії розділу
Історія [4]
Перекази та легенди [1]
Вірші [12]
Книги [0]
Статті [5]
Молитви [6]
Видатні люди [2]
Недільна школа [1]
Пошук
Друзі сайту
Погода в Україні
Статистика

Онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0